
A szülőknek nagy mozgásterük van abban, hogy eldöntsék, mikor, milyen témákról, milyen mélységben beszélgetnek a gyerekeikkel, megválaszthatják, hogy milyen értékrendet, milyen világnézetet szeretnének átadni nekik, és ezt egészen addig megtehetik, amíg nem sértik meg vele mások jogait – a gyerekekét is beleértve. Ez azt is jelenti, hogy ezeknek a beszélgetéseknek a gyerekek igényeinek és szükségleteinek megfelelően kell haladniuk, igazodva hozzájuk, partneri viszonyt teremtve velük.
A szexuális nevelés témájával néha nehéz szülőként megbirkózni. Számos nehézséggel szembesülhetnek akár saját neveltetésükből, gyerekkori emlékeikből fakadóan, lehetnek rossz élményeik és tapasztalataik is. A szülőket pedig sok más mellett erre a témára sem készítik fel sehol, egyedül kell kitalálniuk, hogy amikor elérkezettnek érzik az időt, hogyan szeretnének beszélni erről a kérdésről a gyermekükkel.
A gyerekek legfeljebb életük első három évét töltik mindennapos intenzív közelségben a szüleikkel, először az óvoda, majd később az iskolakötelezettség ezt jelentős mértékben megváltoztatja. A családtagok a hétköznapjaik nagyobb részét külön töltik, közös időnek a délutánok és az esték, a hétvégék és az iskolai szünetek maradnak. A minőségi közös időtöltés és az érzelmi szükségletek kielégítése mellett ezek azok az időszakok, ahol szót lehet ejteni azokról a témákról, amit a szülők nevelési szempontból is fontosnak tartanak, legyen ez a környezetvédelem, a továbbtanulás kérdései, a munkavállalás, vagy akár az online és iskolai zaklatás.
Sok szülő úgy véli, a szexuális neveléssel bőven elég az iskolában, az erre kijelölt időszakban, felvilágosító órán foglalkozni, a téma a szakképzett pedagógusokhoz tartozik, nekik pedig nincs ezzel külön teendőjük. Ez azonban sajnos sok szempontból nem állja meg a helyét: egyrészt azért, mert a szexuális nevelés a születéssel kezdődik, jóval összetettebb és mélyebb kérdés, mint a felvilágosítás, másrészt pedig azért, mert így egy nagyon bizalmas kérdés megvitatása hiányozni fog a szülő és gyermek közötti kapcsolatból.
A szülőknek szóló tartalmak között a hasznos cikkek mellett videókat és letölthető segédanyagokat is találhatnak. Célunk, hogy a szülők megbízható információkkal rendelkezzenek, és megalapozott döntést tudjanak hozni arról, mikor milyen beszélgetéseket folytatnak a gyerekeikkel.